Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

درگذشت بنیانگذار Debian

 

Debian سیستم عاملی نام آشنا و آزاد و یکی از توزیع های موفق لینوکس است که در مالکیت هیچ شرکتی نیست. همواره نام دبیان با نام ایان مورداک بنیانگذار آن گره خورده.

روز گذشته و خبر غم انگیز در گذشت ایان مورداک بنیان‌گذار دبیان منتشر شد. در همین راستا اعضای شرکت نرم‌افزاری داکر و تیم دبیان در بلاگ‌هایشان از تلاش‌ها و موفقیت‌های ایان تقدیر کردند آن‌ها همچنین از رسانه‌ها خواستند که در این شرایط ناراحت کننده حریم خصوصی خانواده‌ی ایان مورداک را رعایت کنند.

ایان مورداک پروژه‌ی دبیان را ۱۶ اوت ۱۹۹۳ و در زمان تحصیلش آغاز کرد و نام Debian را نیز از تلفیق نام خودش (Ian) و همسرش دبرا (debra) نام انتخاب کرد. اعضای تیم دبیان مورداک را مردی بزرگ در عرصه‌ی نرم‌افزارهای آزاد می‌دانند.

ایان مورداک تا سال ۱۹۹۶ که اولین نسخه‌‌ی این محصول به صورت عمومی منتشر شد، رهبری پروژه را برعهده داشت. دبیان در گذر زمان به یک توزیع منسجم برای لینوکس مبدل شد به طوری که امروزه شاهد هستیم دبیان پایه‌ و اساس بسیاری از توزیع‌های پرطرفدار لینوکس مانند اوبونتو، لینوکس مینت (که بر پایه‌ی اوبونتو ساخته‌ شده است) و SteamOS است.

میلیاردها نفر وقتی که از اینترنت استفاده و از وب ‌سایت‌ها دیدن می‌کنند در حقیقت در حال استفاده از دبیان هستند. دبیان همچنین به عنوان گزینه‌ی جایگزین ویندوز XP در ایستگاه فضایی بین‌المللی در نظر گرفته شد. دوستان ایان در داکر در مورد او می‌گویند:

ما خودمان را افراد خوش‌شانسی می‌دانیم که فرصت آشنایی با مورداک و کار کردن با او را داشتیم. او با افکار، اشتیاق و تجربه‌ی خود همه را شگفت زده می‌کرد. او شخصی فوق‌العاده و برای بسیاری از ما الهام بخش بود؛ مرگ ایان برای تمام کسانی که او را می‌شناختند فقدانی بزرگ است.

 

کتب و جزوات