Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

کنترل یک پوشه یا فایل به روشی دیگر!!

حتما تا حالا برای مخفی کردن، آرشیو کردن فولدر یا فایل خود، به قسمت Properties فولدر یا فایل خود می رفتید.اما در این روش از رفتن به قسمت «Properties» خبری نیست!!

 کنترل شامل «Hidden» ، «System File» و «Archive»  میباشد، که هر کدام را میتوانید با دستور «Attrib» در Cmd فعال یا غیرفعال کنید. (برای رفتن به Cmd کافی است پس از فشردن کلیدهای Win +r عبارت cmd را تایپ کنید یا در ویندوز 8 یا 7 در استارت سرچ کنید)

 

1-برای Hidden :

 وارد Cmd شده و سپس دستور «Attrib +h Dir» را وارد کنید برای مثال اگر بخواهیم پوشه ی «File Name»در درایو D را مخفی کنیم. برای این کار پس از وارد شدن به محیط Cmd دستور زیر را وارد میکنم:

 «D:\>attrib +h D:\File name» و سپس اینتر میزنیم، با این کار پوشه مورد نظر مخفی می شود.

 

2-برای System File:

  وارد Cmd شده و سپس دستور «Attrib +s Dir» را وارد کنید، برای مثال اگر بخواهیم  پوشه ی «File Name» در درایو D فایل سیستمی کنیم. برای این کار پس از وارد شدن به محیط Cmd  باید دستور زیر را وارد میکنیم:

 «D:\>attrib +s D:\File Name» و سپس اینتر میزنیم، میبینیم که پوشه File Name پوشه ی سیستمی میشود.

 

3-برایArchive :

 وارد Cmd شده و سپس دستور «Attrib +a Dir» را وارد کنید . برای مثال اگر بخواهیم  پوشه ی «File Name» در درایو D آرشیو کنیم.. برای این کار پس از وارد شدن به محیط Cmd  باید دستور زیر را وارد میکنیم:

 «D:\>attrib +a D:\File Name» و سپس اینتر میزنیم، میبینیم که پوشه File Name آرشیو میشود.

 

نکات:

 - در هردستور برای مسیر یک فایل یا پوشه (Dir) میتوانید آن را به درون Cmd بکشید.

 - هر دستور را میتوانید با دیگر دستورها ترکیب کنید.

 - اگر دقت کنید حروف h ، s و a ؛ حرف اول به ترتیب کلمات Hidden، System file و Archive میباشد.

 - برای غیرفعال کردن هر دستور از علامت – استفاده کنید.

 

از این دستورات میتوان یک فایل یا پوشه را به طور امن تری مخفی کرد. برای این کار باید دو دستور مخفی کردن و فایل سیستمی را با هم ترکیب کنید که کد رو به رو به دست می آید: «attrib +h +s D:\File Name»

 با اجرای این دستور برای نمایش فایل یا پوشه باید علاوه بر تیک زدن «Show hidden Files» درFolder Options باید تیک گزینه ی  «Hide Protected operating system files» را بردارید.


 

 

کتب و جزوات